ستون روزانه خط تهران مشهد روزنامه شهرآرا

دو هشدار علی‌محمد مودب درباره روند شعر جوان


علی محمد مودب، شاعر، در آستانه برگزاری سیزدهمین جشنوراه شعر و داستان جوان سوره در گفت و گو با پایگاه حوزه هنری، با اشاره به فراز و فرود‌های جریان شعر جوان گفت: امروز حجم آثار و كمیت فراوان آثار تولید شده نشان از اقبال جدی نسبت به شعر از سوی جوانان دارد. وی افزود: این اقبال نشان می‌دهد كه تعداد كسانی كه به شعر به صورت جدی می‌پردازند افزایش پیدا كرده است و این تحسین برانگیز و نوید آینده‌ای بهتر است. این شاعر در ادامه دو هشدار را نسبت به شعر جوان مطرح كرده و گفت: بحث اول كه باید مورد توجه قرار گیرد شعر نو و شعر مدرن است. كارهایی در این زمینه صورت گرفته ولی همچنان به آثار خوبی نرسیده‌ایم. باید تجربه‌های بعد از شعر نیمایی افزایش پیدا كند و به شعر سپید بهایی فراوانی داده شود. وی در ادامه توضیح داد: چرا كه این نوع شعر می‌تواند نسبت به هر فرم دیگری از شعر امروز بیانگر دغدغه‌های امروز باشد. بنابراین شاعران باید به این شعر توجه بیشتری داشته باشند. همین طور متولیان شعر امروز باید كاری كنند و بستری فراهم كنند كه جوانان امروز كه آگاهی جدی و رویكرد جدی نسبت به شعر دارند به سمت و سوی آن كشیده شوند. مودب درباره دومین هشدار گفت: امروز به بهانه‌های موجهی مانند صمیمیت زبان دست كم گرفته می‌شود و به صورت سرسری با آن برخورد می‌شود. این یك نقطه قوت است كه شعرا راحت حرف بزنند و صمیمی شعر بگویند اما باید به زبان از زاویه مناسبی نگاه كنند و به آن بهای بیشتری بدهند. 

این شاعر در خصوص جشنواره‌ها نیز یادآور شد: به نظر من امروز بیش از آنكه جشنواره‌ها مورد توجه باشد می‌بایست خود شاعران اهمیت پیدا كنند. آنچه مسیر شعر امروز را می‌تواند هدایت كند شعرا هستند نه جشنواره‌ها. اصلیت با شاعر است. در بین شعرا شاید كسانی نسبت به جشنواره رویكرد مثبت نداشته باشند و یا داشته باشند این اهمیت ندارد؛ آنچه حائز اهمیت است خود شاعر است كه باید مورد توجه واقع شود چه با جشنواره چه بی‌آن.

سیزدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان "سوره" در بخش های داستان كوتاه بزرگسال، داستان كوتاه كودك و نوجوان، شعر كودك و نوجوان، شعرنو (نیمایی و آزاد)، شعر كلاسیك، ترانه و سرود 28و 29 اردیبهشت 1394 در استان قزوین برگزار می شود.

 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.