دموکراسی و درگیری با اوهام


بندگی خدا دشوار می‌نماید اما آسان است و «همین دشوار می‌نماید» کار را دشوار کرده است، شیطان اصولا چیزی ندارد جز همین دشواری ظاهری ماجرا. اما همیشه تاریخ، همین دشواری ظاهری باعث شده تا بسیاری بندگی شیطان را بپذیرند و از بندگی خدا بگریزند.
شیطان جز جنگ روانی چیزی ندارد و جنگ روانی همان ایجاد اختلال در نظام محاسباتی است. زیبا نمایاندن زشت و زشت نمایاندن زیبا، امن را ناامن نمایاندن و ناامن را امن نمایاندن و در این میان همه تلاش شیطان براساس تحریک قوه وهم است.
این روزها حرف‌های متعددی از دهان شخصیت‌های مطرح سیاسی می‌شنویم که حیرت‌آور است از بحث نان و پنیر تا حرف عجیب یکی از شخصیت‌های سیاسی مبنی بر اینکه آمریکا گاوی است که شاخ دارد و ما نباید با شاخ گاو در بیفتیم و بایداز او شیر بخوریم. دشوار است پذیرفتن این حرف از زبان یک آدم عاقل و بالغ که این سال‌ها در عرصه سیاست ایران فعال بوده است. آمریکا به چه کسی شیر داده است و واقعا این تصورات و توهمات شگفت
از کجا می‌آید؟
مگر در همین چندساله ندیدید که چطور یکی‌یکی دیکتاتورهایی که به آمریکا چسبیده بودند، زمین خوردند و هیچکدام هم شیری از آمریکا نخوردند، اگر این جماعت چیزی هم خوردند، از آب دیده و خون دل مردمشان خوردند و ملت‌های مظلومشان هم هیچ دستاوردی از تقرب به آمریکا نداشتند. حتی بالعکس؛ برای اثبات برادری‌شان به آمریکا از همه سرمایه‌های ملتشان خرج کردند. مصر منابع زیرزمینی‌اش را در اختیار رژیم صهیونیستی می‌گذاشت و... حتی کشورهایی مثل عربستان و قطر هم برای همراهی با آمریکا همه ثروت‌هایشان را به حراج گذاشته‌اند. عربستان برای ضربه‌زدن به ایران با نفت خودش کاری می‌کند که هیچ موجود زنده‌ای با عقلی حتی در حد آمیب‌های تک‌سلولی، نمی‌تواند این موضوع را بپذیرد.
یکی از مخاطرات بزرگ‌ دموکراسی دامن زدن به اوهام است و امروز غلغله وهم است و دشواری درافتادن با اوهام دشواری همیشگی آدمیزاد است. در قصه‌های حکیم نظامی گنجوی و فردوسی و همه بزرگان تاریخ ما اوهام همیشه نقش بازی کرده‌اند و همیشه حکیمان ما مردم را از تن سپردن و دل دادن به اوهام حذر داده‌اند.
برای بندگی خدا باید با اوهام درافتاد. بندگی خدا مستلزم روشن نگهداشتن عقول است و به فرمایش سیدالشهدا(ع) عقل جز به پیروی از حق به کمال نمی‌رسد. 
دشواری امروز مردم سالاری دینی در ایران، دشواری توصیه مداوم به حق و صبر است. همه تاثیرگذاران و فعالان ادبیات و هنر و رسانه باید پیوند مداوم خود را با قرآن و حدیث حفظ کنند. قرآن می‌تواند با تذکر عهدهای ازلی ابدی انسان به ما بصیرت ببخشد. حرف حق انقلاب اسلامی با بازگفتن و بازگفتن و بازگفتن و مداومت عملی همه مومنان به انقلاب اسلامی، جهانگیر خواهد شد و شیطان را بر مومنان تسلطی نیست. اما به هر حال فتنه جریانی همیشگی است. هشیاری و مداومت ما را بر اصول در مقام نظر و عمل می‌طلبد. 
علی‌محمد مؤدب 
 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.