درباره کتاب من زنده ام

من زنده ام، زن زنده است


درباره کتاب "من زنده ام" این روزها بسیار می گویند و می گوییم، توفیق داشتم این کتاب را خواندم و الحق "من زنده ام "کتابی جذاب و جالب است.  دختری بسیار جوان در دل جریان انقلاب و جنگ رشد می کند و قهرمان می شود، قهرمانی واقعی که امروز هم در جامعه ما حضور دارد و حضوری فعال هم دارد. درباره کتاب "من زنده ام" از  چند منظر می شود سخن گفت که همه هم بسیار مهم اند، یکی از منظر کتاب سازی و تولید کتاب که باید از همت تولیدکنندگان این کتاب تشکر کرد که با "من زنده ام" طرحی نو در انداختند، در گذشته یعنی آن زمان ها که تازه انقلاب شده بود، کتاب ارج و قربی واقعی داشت به این معنی که برای خوانده شدن تولید می شد و به همین خاطر ارزانی و سبکی و حتی خوش دست بودن آن مساله بود، اما به مرور ارزش کتاب به عنوان کالایی لوکس و به عنوان یک هدیه در ذهن ها زیاد شد و در نتیجه جریانی راه افتاد که تمرکزش بر دکور و ظاهر کتاب است، در بازاری که به هر دلیل تولید کتابهای دکوری و تزیینی بسیار پر رونق شده است، توجه به تولید انبوه کتاب و چاپ ارزان آن به تنهایی مهم است. این موضوع وقتی در کنار تبلیغ خوب برای معرفی کتاب قرار می گیرد اهمیتی بیشتر می یابد، "من زنده ام"کتابی است که برای خواندن تولید شده و خوب هم برای خواندن تبلیغ و معرفی شده است و در نتیجه خوانده هم شده است. و بیشتر هم خوانده خواهد شد ان شاالله. معرفی کتاب از آن چالش های اساسی است که جریاناتی مثل "کتاب و زندگی" که موج نخست آن به کتاب "من زنده ام"  پرداخته است، اگر با همین قدرت و دقت ادامه پیدا کنند، می توانند با ایجاد نشان های معتبر در معرفی کتاب به داد این حوزه برسند  چرا که  حقیقتا در کشور ما به معرفی خوب کتاب خوب، برای ارتقاء جریان کتابخوانی نیاز جدی داریم.  
و اما از منظر محتوایی "من زنده ام" با طرح یک قهرمان زنده و مطرح زن، البته در حوزه ای از حوزه های اصیل زندگی و نه در حوزه هایی که معمولا به آنها توجه می شود، در پرداخت به مسایل زنان در این دهه اتفاق مبارکی است. در طول تاریخ معاصر، مسایل زنان همیشه از چالشهای جدی جامعه  ایرانی بوده است و امروز هم انقلاب اسلامی از این نظر نیازمند احضار تجریه تاریخ اسلام و تجریه نزدیک تر تاریخ انقلاب است. به هر حال درباره حضور زنان در جامعه نظرگاههای متفاوتی هست و این حضور قطعا در شرایط و دوره های بحرانی با شرایط عادی تفاوت هایی دارد، اما به هرحال ارائه چهره ای درصحنه و فعال از یک زن انقلابی که تا امروز هم توانسته ویژگی های اصیل خود را حفظ کند، کمک بزرگی برای وضعیت امروز ماست. بازخوانی و مطالعه انواع مختلف حضور و از آن مهمتر اثرگذاری  زن ایرانی  در تاریخ انقلاب اسلامی با نمونه های مختلفی همچون " معصومه آباد" و  "ننه سکینه" و "ننه عصمت " و دهها نمونه دیگر می تواند راهگشای وضعیت امروز ما باشد. به شرط آن که اتاق های فکر جدی در مراکزی همچون شهرداری ها  و آموزش و پرورش و  دانشگاهها  مرکز بازتولید خلاقانه تجربه های در غربت مانده انقلاب اسلامی با توجه به اقتضائات امروز باشند. و در این بازی  شایسته تر از هر کسی خود گروه های زنان و دختران هستند به شرطی که از آن ها در این حوزه ها کمک خواسته شود و حرف هایشان شنیده شود. تفاوت های نازک ودقیق حضور به آن معنا که امروزه فمنیست های وطنی می جویند  با  اثرگذاری که در طول تاریخ زنان مسلمان داشته اند از آن مساله های ظریفی است که توجه به آن گره گشای بن بست های بسیاری است. 
و البته باز نباید معطل کسی ماند، خود ما به عنوان پیادگان این نبرد بزرگ با شیطان، نباید از گریختن و یا تاخت و تاز سواره ها نگران باشیم.خلاقیت،خلاقیت و خلاقیت با ابتنا بر مجاهده صادقانه و صمیمانه، نیاز امروز جامعه ما در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه است و محتوا و روش ها و تجربه های ما در پرتو زبان و شکل های خلاقانه می توانند راهگشای بن بست ها و گره های امروز جامعه ما باشند.


 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.