نشست خبری دوره شعر جوان انقلاب

مودب: فارسی یکی از تحول‌آفرین‌ترین زبان‌های معاصر است

حدود نیم قرن پیش، امام خمینی(ره) به زبان فارسی سخن گفت و زبان مسلط جهان آن روز را به چالش کشید؛ زبانی که در ظاهر انگلیسی بود و در حقیقت، زبان قدرت و زور و زبان جنگل بود. امام با تکیه بر معارف اسلام و جوهر عدالت‌خواهی موحدانه نهفته در اسلام، با رویکرد به منابع دینی، سال‌ها به زبان فارسی سخن گفت و در عالم منشا اثر بود. بی‌شک یکی از تحول‌‌آفرین‌ترین زبان‌های معاصر، زبان فارسی است.


به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری دوره آموزشی شعر جوان انقلاب (آفتابگردان‌ها) که چندی دیگر در شهرکرد برگزار خواهد شد، پیش از ظهر امروز یکشنبه 26 مرداد با حضور علی‌محمد مؤدب مدیرعامل موسسه شهرستان ادب و میلاد عرفان‌پور مدیر دفتر شعر شهرستان ادب در این موسسه برگزار شد.

در ابتدا از پوستر دومین اردوی آموزشی این رویداد رونمایی شد و سپس مؤدب گفت: حدود نیم قرن پیش، امام خمینی(ره) به زبان فارسی سخن گفت و زبان مسلط جهان آن روز را به چالش کشید؛ زبانی که در ظاهر انگلیسی بود و در حقیقت، زبان قدرت و زور و زبان جنگل بود. امام با تکیه بر معارف اسلام و جوهر عدالت‌خواهی موحدانه نهفته در اسلام، با رویکرد به منابع دینی، سال‌ها به زبان فارسی سخن گفت و در عالم منشا اثر بود. بی‌شک یکی از تحول‌‌آفرین‌ترین زبان‌های معاصر، زبان فارسی است. این زبان، منشا تحولات فکری و اجتماعی زیادی شد و همه این تحولات با خطابه‌های امام خمینی (ره) شروع شد و با سخنرانی ها و بیان متفکران و اندیشمندان  دیگر انقلاب ادامه پیدا کرد.

وی افزود: امام بازی را در عالم به هم زد و امروز شاهدیم که کشورهایی مانند انگلیس که سال‌ها برای نابودی زبان فارسی در حوزه امپراطوری ایران تلاش کردند، امروز به زمینه سازی و بسترسازی برای رشد این زبان در تلویزیون‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای می‌پردازند. یعنی جریان تبلیغ زبان فارسی توسط کسانی اداره می‌شود و دامن زده می شود که روزی برای نابودی‌اش هزینه کردند و حالا ناچارند برای مقابله با قدرت زبان فارسی، به نوعی به آن دامن بزنند. یعنی با استفاده از زبان فارسی به چالش با زبان فارسی امام آمده‌اند. جالب است که در برخی فضاها مثل فیسبوک اینها دارند کارهایی مثل معادل سازی  را انجام می دهند که فرهنگستان زبان فارسی متولی آن است و بخاطر قاعده بازار و رقابت برای جذب مخاطب نسبتا خوب و خلاقانه هم انجام می دهند

مدیرعامل شهرستان ادب ادامه داد: شعر جوان انقلاب اسلامی، چشمه خلاقیت‌هایی است که زبان فارسی را زنده نگه خواهد داشت. شعر با 2 رویکرد عمده خلاقیت و گرایش‌های تازه و دیگری احیای میراث و متون گذشته، زبان را زنده نگه می‌دارد. در این مسیر، دوره‌های آموزشی شعر جوان انقلاب با نگاهی ملی از همه‌جای ایران، جوان‌های خلاق معتقد به  آرمان امام را گرد هم می‌آورد تا برای شعر در یک صف حاضر شوند، بیاموزند و تجربه کسب کنند تا بتوانند با خلاقیت‌شان عامل احیای زبان فارسی و قدرت‌بخشی به آن باشند.

مؤدب گفت: یکی از کارکردهای جدی که نگاه ملی و انقلابی به شعر جوان دارد، این است که وقتی شاعرانی از نقاط مختلف کشور حضور دارند، میراث شفاهی ما که به دلیل نفوذ رسانه‌های تصویری و یکسان شدن زبان در همه جا در حال از بین رفتن است، به صورت حداقلی، متولیانی خواهد داشت. برخی از کلماتی که از پدران ما به ما رسیده‌اند، این روزها در حال از بین رفتن هستند. این جوانان عامل جدی گرفته‌شدن آن‌چه که دارد از دست می‌رود، هستند. و انشاالله در آینده نزدیک به عنوان ستاره ها و سپس چهر ه های شعر فارسی  در حفظ این میراث  هم خواهند کوشید


 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.